dr Veljko M. Mijušković
Docent, Circle U Academic Chair for WP6, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Godišnjak svetske konkurentnosti

‒ World competitivenss yearbook ‒

Osnovni podaci o Godišnjaku

World Competitiveness Yearbook ili Godišnjak svetske konkurentnosti (U daljem tekstu GSK) je publikacija koju izdaje Međunarodni institut za upravljanje razvojem iz Lozane, Švajcarska i predstavlja godišnji izveštaj koji analizira konkurentske sposobnosti zemalja širom sveta. Ovaj izveštaj pruža analize i rangiranja na osnovu niza ekonomskih, društvenih i institucionalnih faktora. GSK inkorporira ocene za različite pokazatelje konkurentske sposobnosti, uključujući ekonomske performanse, poslovno okruženje, infrastrukturu, obrazovanje, inovacije, efikasnost vlade i druge relevantne aspekte. Kroz sveobuhvatno rangiranje, publikacija omogućava poređenje zemalja prema navedenim kriterijumima.

Izdavanje ove publikacije počelo je još 1989. godine. Sam izveštaj pruža kontinuiranu analizu i rangiranje konkurentske sposobnosti zemalja širom sveta već pune 34 godine, za razliku od nekih drugih publikacija poput Izveštaja o globalnoj konkurentnosti koji je u osnovi analize koristio indeks globalne konkurentnosti (GCI). Iako odličan izveštaj u izdanju Svetskog ekonomskog foruma, njegovo publikovanje trajalo je samo u periodu od 2004. do 2020. godine.

Tokom godina, metodologija i kriterijumi koje koristi Međunarodni institut za upravljanje razvojem pri koncipiranju GSK mogu se prilagođavati kako bi odražavali promene u globalnom ekonomskom okruženju i ključnim faktorima koji utiču na konkurenciju. Svako godišnje izdanje prate promene u ekonomskim trendovima, političkim okolnostima i drugim faktorima koji oblikuju konkurentske uslove u različitim zemljama. Stoga, GSK je postao značajan izvor informacija za analitičare, vladine zvaničnike, preduzeća i druge zainteresovane strane koje žele da bolje razumeju faktore koji utiču na konkurenciju na globalnom nivou.

Kao i kod drugih sličnih publikacija, GSK pruža vladama, preduzećima i investitorima informacije koje mogu da koriste u donošenju odluka o investicijama, strategijama i analizi poslovnih okruženja.

Način merenja i glavne komponente GSK

GSK meri konkurentnost zemalja kroz kombinaciju kvantitativnih i kvalitativnih pokazatelja/indikatora grupisanih u komponente koje se odnose na različite aspekte ekonomske i društvene aktivnosti. Međutim, tačna formula i metodologija nisu javno dostupni, jer Međunarodni institut za upravljanje razvojem čuva detalje u tajnosti kako bi održao autentičnost i integritet izdanja.

Ono što jeste poznatno su pak osnovne komponente koje ulaze u njegovu analizu. Osnovne komponente koje se uzimaju u obzir u oceni konkurentnosti u GSK date su u Tabeli 1.

Tabela 1. Komponente Godišnjaka svetske konkurentnosti (GSK)

Formule za indikatore, težinske faktore i precizne metode agregiranja ocena nisu javno dostupne. Indikatori se mogu menjati/dopunjavati na godišnjem nivou. U 2023. godini korišćeno je čak 336 pojedinačnih indikatora iz prethodno pobrojanih 8 grupa komponenti.

Prednosti i nedostaci korišćenja GSK

Primena ove publikacije i njenih indikatora ima svoje prednosti i nedostatke, kao što je to slučaj i sa svim drugim pokazateljima.

U ključne prednosti možemo uvrstiti sledeće:

  1. Sveobuhvatnost analize: GSK pruža sveobuhvatnu analizu konkurentnosti zemalja, uzimajući u obzir širok spektar ekonomskih, društvenih i institucionalnih faktora. To omogućava korisnicima da steknu celovit uvid u različite aspekte poslovnog okruženja.
  2. Godišnje ažuriranje: Redovno godišnje ažuriranje u kontinuitetu od 1989. godine do danas omogućava praćenje promena tokom vremena i identifikaciju trendova u konkurentske sposobnosti zemalja.
  3. Korisnost za donošenje odluka: Podaci iz ovog izveštaja mogu biti korisni za donošenje informisanih odluka o investicijama, izboru tržišta i strategijskom planiranju za poslovne subjekte, investitore i vladine agencije.

Kao glavni nedostaci ističu se:

  1. Nedostatak transparentnosti u metodologiji: Specifična formula i detalji o metodologiji nisu javno dostupni. Nedostatak transparentnosti može izazvati pitanja u vezi s validnošću i tačnošću rezultata, posebno kada korisnici ne mogu potpuno razumeti kako su ocene izračunate.
  2. Ocena može zavisiti od subjektivnih mišljenja: Anketiranje poslovnih lidera i stručnjaka može uključivati subjektivne procene, što može uticati na preciznost i objektivnost rezultata.
  3. Odsustvo podataka o različitim industrijama: Fokusiranje na ukupnu konkurentsku sposobnost može značiti da specifični sektorski aspekti nisu dovoljno uzeti u obzir, što može biti važno za organizacije koje posluju u određenim industrijama.
  4. Neprilagođenost specifičnim lokalnim uslovima: Ocene konkurentnosti zemalja mogu neadekvatno odražavati specifičnosti lokalnih uslova i potreba. Različite zemlje mogu imati različite prioritete i izazove koji nisu nužno obuhvaćeni analizom.
  5. Odsustvo uzimanja u obzir društvenih i ekoloških faktora: Indeks može manjkati u uključivanju društvenih i ekoloških faktora koji su sve važniji u savremenim ekonomskim analizama.

Zanimljivosti GSK iz 2023. godine

U 2023. godini vršena je GSK analiza za 64 svetske ekonomije. Odabir ekonomija sveta koje će ući u analizu zavisi od više kriterijuma: ekonomska relevantnost, geografska raznolikost, raznolikost privrednih sektora, relevantnost za ciljeve indeksa, ali i dostupnost podataka, te konstantnost i uporedivost. Srbija nije uključena u analizu godišnjaka ni ove, ni prethodnih godina. Od regionalnih zemalja tu su jedino Hrvatska (rangirana na 50. mestu od 64 u 2023. godini) i Slovenija (rangirana na 42. mestu od 64 u 2023. godini). Maksimalan broj bodova koji se može ostvariti vrednovanjem navedenih komponenti jeste 100.

Kao tri vodeće ekonomije sveta prema ovoj publikaciji za 2023. godinu navedene su Danska, Irska i Švajcarska. Ove godine, zbog nestabilne političke situacije, Rusija i Ukrajina su izuzete iz analize.

Na Slici 1 prikazan je presek stanja globalne svetske konkurentnosti prema GSK sa fokusom na azijsko-pacifički region, ali i najbolje i najlošije plasirane zemlje sveta u ovoj publikaciji za 2023. godinu.

Slika 1. Presek stanja globalne svetske konkurentnosti prema GSK za 2023. godinu

Izvor:https://www.bworldonline.com/infographics/2023/06/20/529783/world-competitiveness-ranking-2023/

Pročitaj decembarsko/januarsko izdanje 2024/2025
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.

Unesite pojam za pretragu