Trećina akademaca u 2022. godini dolazi sa Beogradskog Univerziteta
U REPUBLICI SRBIJI JE U 2022. GODINI NA SVIM VISOKOŠKOLSKIM USTANOVAMA DIPLOMIRALO 36.951 STUDENATA.
Svaki peti diplomac u 2022. godini je diplomirao na privatnom fakultetu ili privatnoj visokoškolskoj ustanovi, što je njih 7 i po hiljada. Ostale četiri petine diplomaca u 2022. godini su završili studije na državnim univerzitetima i akademijama ili visokim školama, i bilo ih je 29 i po hiljada. Posmatrano po vrsti studija, 77% diplomaca je završilo neki od akademskih nivoa studija, a 23% strukovne studije (visoke škole ili akademije).
Ukoliko se posmatraju oni koji su završili akademske studije u 2022. godini – njih 28 i po hiljada, čak 10 i po hiljada je to učinilo na Univerzitetu u Beogradu, što potvrđuje njegov ključni značaj za stvaranje visokoobrazovanog kadra u Srbiji. Po broju diplomiranih akademaca je na drugom mestu Univerzitet u Novom Sadu, čije studijske programe je u 2022. godini završilo oko 5.700 ljudi, a zatim sledi Niš sa 2.700 akademaca i Kragujevac gde je diplomu dobilo oko 2.100 ljudi. Ako se posmatraju privatni univerziteti, po tome da imaju preko hiljadu diplomiranih akademaca u 2022. godini, ističu se samo „Union – Nikola Tesla“, „Singidunum“ i „Privredna akademija“.
Prema istraživanju Instituta za razvoj i inovacije u proseku 11.000 studenata iz inostranstva dođe da studira u Republiku Srbiju, u najvećoj meri su to Srbi iz Bosne i Hercegovine.
Kako je već rečeno, Univerzitet u Beogradu ima ključan značaj za stvaranje visoko obrazovanih u Republici Srbiji posmatrano po broju diplomiranih akademaca, a to dodatno potkrepljuje činjenica da svaka druga osoba koja je diplomirala na državnom fakultetu dolazi sa Univerziteta u Beogradu.
Kada se posmatra struktura po polu, 22 i po hiljade žena je diplomiralo u 2022. godini, što je 61% od svih diplomaca prošle godine. Ovo je u skladu sa prethodnim trendom, kao i činjenicom da su žene u proseku obrazovanije od muškaraca. Najveći udeo žena u broju diplomiranih je zabeležen na Univerzitetu u Novim Pazaru – 70% njih su bile diplomke. Ono što je takođe prisutno bilo u 2022. godini jeste da je razlika u udelu muškaraca i žena koji su diplomirali manja na privatnim univerzitetima (11 procentnih poena) u odnosu na državne univerzitete (26 procentnih poena).
Kako je u prethodnih godinu dana inflacija sveprisutna, i utiče na opadanje standarda ljudi i dostupnost privatnih dobara, ali i javnih usluga kakvo je obrazovanje, korisno je sagledati načine kako su diplomirani studenti finansirali svoje studije. Od ukupno 37 hiljada diplomaca nešto više od trećine (37,3%) je celokupne studije ,,bilo na budžetu” što znači da su troškovi školarine plaćani iz Republičkog budžeta, gotovo polovina je samofinansirala troškove školarine (46,5%), a 16% njih je tokom studija delom ,,bilo na budžetu”, a delom se samofinansiralo.