

Uloga Venture Capital fondova u razvoju startup ekosistema
Omorika Ventures je među prvim Venture Capital fondovima na Balkanu. Kakvi su trendovi u Srbiji i regionu?
I pored činjenice da se inovativni ekosistem razvija u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana, još uvek postoji veliki jaz u potrebama za finansiranje startap kompanija. U Srbiji se ovaj jaz procenjuje na preko 30 miliona evra, dok na teritoriji Zapadnog Balkana ovaj jaz prevazilazi 200 miliona evra. Definisani jaz se odnosi na nivo investicija potreban da Srbija generiše dovoljan broj kvalitetnih startapa koji bi se povezali sa globalnim tržištem (definisan od strane Startup Genome istraživanja i podataka). Količina kapitala dostupnog startap kompanijama mogu je više od 30 puta manji od iznosa koji je na raspolaganju startap kompanijama u ostalom delu Evrope.
Ovde vidimo ogroman potencijal koje naše i regionalnog tržište ima te želimo da iskoristimo našu poziciju koju smo gradili godinama unazad kroz različite investicione aktivnosti.
Upravo ovo je motivisalo naš tim da se posveti dugotrajnom procesu osnivanja VC fonda koji smo započeli pre tri godine, a koji smo uspešno okončali sredinom 2024. godine.
Kao društveno odgovorna kompanija bavite se i podrškom održanju ekosistema kroz očuvanje omorike, simbola autentične prirode i rasta. Koja je povezanost između ovoga i kreiranja novog i održivog poslovnog okruženja?
Omorika (Picea Omorica) je ugrožena zimzelena vrsta drveća autohtona u regionu JIE. Zvanično ga je otkrio 1875. godine srpski lekar i botaničar Josif Pančić́. Uspeo je da pronađe omoriku u njenom prirodnom staništu u svom trećem pokušaju da to uradi na planini Tari, u zapadnoj Srbiji. Nakon toga je objavio naučni rad u Evropi kako bi svetu objavio novu vrstu drveća.
Od tada je omorika široko priznata u svetskim naučnim krugovima, ali i u široj publici, kao jedno od najzanimljivijih i najcenjenijih zimzelenih stabala. Veoma prepoznatljiva i drevna vrsta, omorika (poznata i kao srpska omorika) odlikuje se vitkim i piramidalnim habitusom, sa visećim granama koje se uzdižu na vrhovima. Njegove spljoštene, svetlozelene iglice imaju srebrnastu donju stranu, a gornja površina je tamno, sjajno zelena. Kako najstariji primerak datira iz poslednjeg ledenog doba, omorika je dobila nadimak „Ledena kraljica“.
Obično raste na nadmorskoj visini između 300 m i 1.700 m na različitim tipovima zemljišta. Međutim, globalno zagrevanje, agresivna seča i drugi uticaji koje je napravio čovek ograničili su njegovo prirodno stanište na samo nekoliko docenta hektara u svetu.
Izrazite karakteristike omorike su:
- Autohtoni u regionu JIE – region na koji ciljamo kao fond.
- Ugrožene vrste – želimo da podignemo svest o ovom pitanju i uložimo snažne napore da doprinesemo povećanju broja omorika u regionu, ali i uspešnih startap kompanija.
- Pionirski tip drveta – nakon prirodne katastrofe, šumskog požara, omorika je obično prvo drvo koje nikne na oštećenom zemljištu bez obzira na vrstu zemljišta – glinovitu, peskovitu ili krečnjačku. Upravo zbog toga, omorika odgovara karakteru onoga što smo do sada radili kao tim i onoga što tražimo od osnivača u koje želimo da ulažemo – revolucionarni i čvrst mentalitet.
- Graditelj ekosistema – dok se omorika razvija kao drvo na oštećenom zemljištu, gradi novi ekosistem oko njega, obezbeđuje hranljive materije potrebne drugim biljkama da rastu i regenerišu tlo. Upravo to opisuje napore koje je naš tim uložio u stvaranje inovativnog ekosistema koji može da proizvede jake osnivače i dobre kompanije.
Zbog viših troškova finansiranja i makroambijenta, investitori su bili konzervativniji kada je u pitanju preuzimanje rizika, a valuacije startapova su bile niže. Samim tim VC investitori značajno su promenili paradigmu investiranja i u pogledu buduće perspektive i sa aspekta kvalitativne analize. Čime je uslovljena investicija?
Pored činjenice da je promenjen makroambijent u smislu rasta kamatnih stopa, dobra vest je da srpske startap kompanije imaju više mogućnosti za finansiranje inicijalnih faza razvoja, pre svega putem bespovratnih sredstva (npr. da finansiraju izradu prototipa svog proizvoda, da isti testiraju i da dođu do prvih klijenata), a što za Omorika Ventures znači veći broj prilika za ulaganje.
S tim u vezi, faza razvoja u kojoj se VC fondovi uglavnom uključuju jest faza kada već postoje određeni prihodi koje startap kompanija ostvaruje od prodaje svog proizvoda, a što značajno smanjuje rizike za investitore u VC fondove.
Važno je istaći i da se desila velika promena u paradigmi venture capitala u poslednje vreme. Period od 2011 do 2022 godine obeležio je period jeftinog kapitala i niskih kamatnih stopa što je delimično uticalo da se valuacije kompanija u većini slučajeva postave jako visoko uz malo obrazloženja. Investitori su tad imali jako visoku toleranciju za rizikom i kapital je bio pristupačan. Situacija se sada dosta promenila što je VC investitore vratilo na neke fundamente – sada sve VC investitore interesuju finansijske projekcije, profitne margine, održivost poslovanja, dinamika prodaje. Generisanje stabilnih prihoda je osnova zdravog poslovanja svake, pa tako i startap kompanije i rezultat je konkretnog rešavanja problema koji imaju klijenti. Potencijal za skalabilnost je i dalje važan, ali se akcenat stavlja na održivom poslovanju kompanija.
Sa aspekta kvalitativne analize, i dalje stoje zahtevi od strane VC fondova da postoji odličan tim osnivača koji imaju komplementarne veštine, da je proizvod inovativan i da rešava značajan problem budućim klijentima, kao i da je skalabilan i da može biti primenjen na različitim tržištima.
Ako fokus stavimo na najprosperitetnije startape u periodu pred nama, po pitanju njihovog potencijala da dobiju seed investiciju, koji startup-ovi su u prednosti?
U situacijama u kojima je kapital oskudniji nego uobičajeno, verujemo da sledeće tri karakteristike daju veću prednost startap kompanijama da dobiju investiciju u poređenju sa drugim startapovima:
- Osnivači već imaju iskustva u vođenju startap kompanija i iza sebe imaju bar jedan uspešan exit,
- Već ostvaruju prihode i posluju na međunarodnom tržištu, ne samo na tržištu Srbije i Zapadnog Balkana,
- Tehnologija koju koriste im daje značajnu konkurentsku prednost na tržištu i njihov proizvod nije lako kopirati i preuzeti im klijente,
- Imaju jasan cilj izlaska na svetsko tržišta što podrazumeva da su osnivači jako dobro upućeni u globalni problem koji žele da reše,
- Tim bi bilo dobro da je više prodajno orjentisan i da klijente stavlja u prvi plan, pre nego tehnološku savršenost svog proizvoda.
Kako vi u Omorika Ventures procenjujete prihvatljivost rizika i odlučujete da li da se upustite u projekat ili ne? Prilikom donošenja investicionih odluka u kojoj meri se oslanjate na znanje, iskustvo, a u kojoj meri i da li na intuiciju?
Prethodno pomenuto u potpunosti važi i za proces donošenja investicionih odluka u Omorika Ventures. Naš Investicioni odbor radi kvantitativnu i kvalitativnu analizu potencijalne investicije i njene konkurencije, procenjuje rizike i opredeljuje mere za ublažavanje rizika. Pribegavamo diversifikaciji kod investiranja, odnosno naš VC fond će imati najmanje 10 do 15 investicija u narednih 5 godina, uz mogućnost da neke startap kompanije dobiju i follow-up investiciju. Volimo da podelimo rizik i da koinvestiramo i sa drugim ulagačima.
Kada upravljate novcem koji su vam poverili ulagači, morate uložiti maksimalni napor da vaše investicione odluke budu zasnovane na argumentovanim činjenicama i zbog toga su VC fondovi sporiji u donošenju investicionih odluka u odnosu na poslovne anđele ali nude bolju diversifikaciju i pristup drugačijim tipovima investicionih prilika nego da se samostalno investira u 10-15 zasebnih kompanija. Izgradnja ličnog portfolija na tom nivou zahteva mnogo vremena i kapitala, dok kroz fond to investiciono opterećenje se deli sa većom grupom investitora.
Subjektivni osećaj, odnosno intuiciju ne možete isključiti. Ako činjenice govore da ne treba ulagati, intuicija nije dovoljan razlog da se ta odluka promeni. Međutim, ukoliko činjenice podržavaju da neku investiciju treba napraviti, a intuicija nam govori suprotno, to može biti razlog da se investicija dalje prati i prolongira na određeno vreme, ili da se od nje odustane.