Energetska tranzicija i uloga kompanija
Moja dobra poznanica, po životnom pozivu novinarka, naše duge razgovore o lokalnim i globalnim prilikama najčešće završava rečenicom – dabogda živeli u zanimljiva vremena.
Zanimljivo vreme, opterećeno globalnim krizama, neprijateljstvima, krunisano pandemijom i potonjom energetskom krizom te privrednom recesijom, na dnevni red ključnih tema donosi jednu svetlu, kojoj smo kao kompanija i član poslovne i šire zajednice veoma posvećeni, a koja promišlja o dobrobiti društva u celini. Reč je o održivom razvoju koji podrazumeva odgovorno upravljanje u kontekstu globalne energetske tranzicije i debate o klimatskoj pravdi i nasleđu koje ostavljamo generacijama koje dolaze.
Temelje ESG* kulture i opredeljenosti Wiener Städtische osiguranja, umnogome je definisala grupacija kojoj, kao i 50 kompanija iz 30 država, pripadamo – Vienna Insurance Group (VIG). Mi imamo prednost, kakvu ima velika porodica u kojoj članovi uče na primerima drugih, trude se da usvajaju, promovišu i praktikuju univerzalne vrednosti, usklađene sa lokalnim prilikama i posebnostima.
U Srbiji, kao i na nivou VIG-a, u svom poslovnom ponašanju rukovodimo se idejom održivosti koja se ukratko može svesti na sledeću definiciju – stvaramo ekonomsku vrednost danas, ali ne na račun sutrašnjice.
Upravljanje kontinuiranim uspehom skopčano je sa ekološkim, društvenim i finansijskim pitanjima, a nedavno smo ga definisali i kroz naš Local Sustainability Programme 2024.
Potpuno smo svesni da u širokom korpusu važnih stakeholder-a i nosilaca razvoja, kompanije imaju jednu od ključnih uloga pa time i odgovornost u uspostavljanju novog poglavlja održivog razvoja poslovanja – koje karakteriše drugačija formula uspeha, kojom se uspostavlja nova ravnoteža između profita – etike – održivosti – gde poslednja dva parametra jačaju kako bi joj doprineli.
U našem lokalnom programu direktno smo posvećeni kreiranju taktika koje doprinose dekarbonizaciji, primeni zelenih tehnologija, primeni i usvajanju ESG standarda, održivom upravljanju poslovnim operacijama, odnosima sa klijentima, partnerima i internim odnosima sa fokusom na zaposlene.
Program našeg održivog razvoja ima ambiciju da ostvari značajan uticaj u šest sfera, a polja delovanja obuhvataju – upravljanje imovinom, underwriting, smanjenje emisije štetnih gasova u svakodnevnom poslovanju, zaposlene, korisnike i zajednicu u celini. Za svaku od oblasti uspostavili smo specifične ciljeve i ključne indikatore učinka, kojima ćemo jasno meriti naš progres na putu razvoja.
Tokom planiranja pažljivo analiziramo domaće prilike, kao i prednosti i ograničenja, ali, osnaženi iskustvima drugih kompanija članica grupe – pokušavamo da razmišljamo out of the box i da pronalazimo rešenja koja mogu poboljšati naša ulaganja, portfelj, dobrobit zajednice i zaposlenih.
Domaći propisi koji jasno mapiraju investicione aktivnosti osiguravajućih društava i svode ih uglavnom na državne obveznice i lokalno finansijsko tržište, opredeljuju i sastav investicionog portfolija. Ali, na primer – kupovina električne energije iz obnovljivih izvora za investicione nekretnine, je mali korak koji smo već učinili na putu održivosti i makar malo doprineli smanjenju karbonskog otiska. Isto praktikujemo i kod snabdevanja svih naših poslovnica u Srbiji. Odlučnije mere smo preduzeli na polju undewritinga – jer na nivou VIG-a praktikujemo nultu toleranciju za kompanije koje se bave proizvodnjom fosilnih goriva i uglja, dok s druge strane podsticajnim merama promovišemo povećanje broja osiguranih električnih ili hibridnih vozila. Eko kasko bonus osiguranje koje smo razvili sa partnerom Toyota samo je primer specifičnog instrumenta osmišljenog da pomogne projekte korisne za životnu sredinu, a usuđujem se obavezati da će ih u skorijoj budućnosti biti još više.
Društvu smo maksimalno posvećeni. Vođeni snažnom voljom dobrog komšije, brinemo o okruženju, ljudima i prirodi i svakodnevno je praktikujemo kroz program korporativnog volontiranja zaposlenih i njihovo lično angažovanje u humanitarnim akcijama, promovisanju socijalne inkluzije i obrazovanja, ekološkim i akcijama zaštite životne sredine. Samo u 2023. godini više od 670 mojih koleginica i kolega je sprovelo 28 akcija na koje smo kao kolektiv ali i pojedinci veoma ponosni.
Poseban stub našeg delovanja u zajednici odnosi se na osvešćivanje njenih članova o rizicima. Naime, istraživanje koje je za našu grupaciju sproveo Gallup International u devet zemalja u okruženju, pokazalo je da je u Srbiji svest o svakodnevnim rizicima i njihovom upravljanju manje izražena od proseka zemalja CEE, što naše građane čini ranjivijim sa aspekta finansijskih posledica rizika. Baš tu smo videli našu ESG ulogu – da delujemo i doprinesemo unapređenju svesti građana, istovremeno utičući i na njihovu veću finansijsku otpornost kod izloženosti raznosvrsnim rizicima.
Kao poslodavac, mi smo posvećeni stalnom razvoju zaposlenih sa aspekta kako njihovog profesionalnog usavršavanja, zdravstvene zaštite i osiguranja, tako i traganja za pravom merom odnosa između poslovnog i privatnog. Kao kompanija članica koja praktikuje ESG izveštavanje prema matičnoj kompaniji, ponosni smo što iz godine u godinu imamo sve bogatiji nefinansijski izveštaj.
Suština napora korporacija leži u holističkom pristupu koji razmatra finansijsku podršku kako za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, tako i za omogućavanje pozitivnih pomaka ka održivosti u svim sektorima privrede. Tranzicija ka održivoj ekonomiji diktira nova ulaganja u zelene projekte, kao i transformaciju postojećih industrija i infrastrukture kako bi se uskladili sa ciljevima niske emisije ugljenika.
Zanimljiva vremena su pred nama, jer, okruženje nameće brzu tranziciju, a postojeće domaće prilike možda nisu najbolji poligon za brzi razvoj. Uostalom to je bio čest stav koji sam čula na prošlogodišnjem uglednom skupu o obnovljivoj energiji Zapadnog Balkana. S nestrpljenjem očekujem ovogodišnje zaključke sa uvaženog skupa i nadam se promenama.
*Environmental, Social and Governance