Koja je razlika između B2B2C i D2C?
Svima su poznata dva tradicionalna načina prodaje proizvoda na tržištima, bilo drugom preduzeću (B2B) ili potrošaču (B2C). Ipak, slika se menja. Nove mogućnosti se otvaraju. Termini B2B2C i D2C postaju sve češći. Ali šta su oni i koja je razlika između B2B2C i D2C?
U svetu nakon pandemije, e-trgovina je postala prihvaćena kao nikada ranije. Tehnologija je napredovala, ubrzavajući se kako bi pružila bolje korisničko iskustvo i stvorila ugodnije putovanje na mreži.
Što je još važnije, ljudi su postali prilagođeni kupovini na mreži. Iako su kupci već bili upoznati sa pogodnostima e-trgovine, to je sada postalo uobičajeno. A ovo stvara mogućnosti za nove poslovne modele. Uvedite B2B2C i D2C.
Svet D2C koji vredi truda
D2C je relativno jednostavan koncept. Kao što ime sugeriše, poslovni model direktnog potrošača podrazumeva da proizvođač prodaje svoje proizvode direktno krajnjem potrošaču. Nema posrednika. Svi ti veletrgovci, trgovci na malo i agenti su uklonjeni, ostavljajući proizvođaču veći profit ili dozvoljavajući preduzeću da smanji svoje cene kako bi izgradio konkurentsku prednost.
Uz D2C, i uz pomoć e-trgovine, proizvođači ne samo da poboljšavaju svoj profit, već mogu poboljšati svoju reputaciju, izgraditi bolje proizvode i skratiti svoje vreme za izlazak na tržište. Postoji mnogo sjajnih razloga da uskočite u D2C bandvagon.
Kombinacija vašeg poslovanja sa B2B2C
B2B2C kombinuje koncepte B2B i B2C, kombinujući ih da bi stvorio novi poslovni model zasnovan na partnerstvu. Ali to je mnogo više od partnerstva kanala. B2B2C nije samo proizvođač, koji svoje proizvode prodaje na veliko drugoj kompaniji kako bi ih prodao krajnjem korisniku.
B2B2C omogućava proizvođaču da dođe do krajnjih korisnika tako što će ih prodati uz pomoć partnera. Iako ovaj partner uspostavlja vezu, proizvođač i dalje direktno komunicira sa krajnjim korisnikom, koji je potpuno svestan da kupuje od proizvođača. Štaviše, proizvođač ima pristup informacijama o kupcu, zajedno sa svim podacima dobijenim prodajom.
Uravnotežiti odnos je komplikovano, a svaki partner mora da vidi opipljive prednosti koje garantuju formiranje i nastavak partnerstva. Za proizvođača, D2C strategija će obezbediti veće profitne marže, ali B2B2C aranžman može rezultirati većom prodajom. Za partnera, on mora biti siguran da promovisanje proizvođača i omogućavanje kupcima da idu direktno, ne šteti prodaji drugih proizvoda.
Ne postoji jedno rešenje za sve. Za neka preduzeća, D2C će biti očigledan izbor. Za druge, B2B2C bi mogao biti pravi put napred. A tu su i kompanije koje napreduju korišćenjem obe opcije, primenjujući različite strategije zasnovane na geografskom regionu ili liniji proizvoda.
Glavni uzroci potencijalnog sukoba
Kada je u pitanju D2C, postoji niz potencijalnih uzroka sukoba kanala. Oni mogu da variraju, u zavisnosti od vaše industrije i uključenih kanala distribucije, ali uobičajeni uzroci su obično:
- Proizvode ili usluge nude različiti brendovi ili kompanije u okviru istog kanala, stvarajući nepotrebnu konkurenciju
- Isti proizvod ili uslugu nudi niz kompanija u okviru istog kanala po veoma različitim cenama
- Različite kompanije u okviru istog kanala koriste nekompatibilne marketinške strategije i konfliktne poruke
- Postoji nedostatak komunikacije ili koordinacije između kompanija unutar istog kanala
Imajući na umu ove potencijalne prepreke, hajde da istražimo neka rešenja:
Aktivirajte svoj D2C pre kanala preprodavca
Za sve one regione, segmente i tržišta na koja tek treba da pristupite, može biti odlična ideja da počnete sa D2C strategijom pre nego što počnete da radite sa preprodavcima. To je zato što kada unapred izgradite jak brend, imaćete bolju kontrolu nad budućim pregovorima sa prodavcima i partnerima u kanalima. Osim toga, neće postojati postojeći ugovori koji mogu zamutiti vaše D2C vode.
Pripišite prihode svojim preprodavcima
Velike su šanse da ste uložili mnogo vremena i truda u svoje postojeće odnose sa preprodavcima. Nema smisla sve to bacati. Ako imate jaku mrežu preprodavaca koja vam donosi veliku vrednost, možda bi bilo vredno da im date proviziju za sve uspešno obrađene kupovine koje vam pošalju.
Istražite ekskluzivne ponude
Da biste svoj D2C proizvod razlikovali od drugih kanala, možete ponuditi ekskluzivne artikle na svom sajtu za e-trgovinu. Oni bi bili dostupni samo vašim klijentima i ne mogu se naći na drugom mestu.
Primite porudžbine direktno, ali ispunite ih preko prodavaca ili mreže dilera
Ova opcija je odličan način da pojednostavite svoj D2C prodajni proces i zaobiđete složenu logistiku. Kada sarađujete sa dilerima da biste ispunili porudžbine koje generiše vaš kanal, svi su srećni. Vaši procesi su jednostavniji, a vaši preprodavci mogu da primene opciju preuzimanja u prodavnici, što znači da za njih postoji mogućnost dodatne prodaje
Sve kombinujte
U svakom poslu uvek će postojati neki oblik sukoba kanala. To je neizbežni deo lanca snabdevanja sa više preprodavaca. Međutim, to ne znači da ne možete minimizirati uticaj i stvoriti nove mogućnosti.
Rešavanjem svih potencijalnih prepreka unapred, možete ojačati postojeće odnose sa kanalima, razviti svoj brend i poboljšati korisničko iskustvo, sve u isto vreme.
Izvor: Youwe Agency