MAGAZIN KOJI SE ČITA, A NE PRELISTAVA
Stefan Ettore
Advokat, advokatska kancelarija EttoreLaw

Kretanje kroz pravne aspekte – Investicija u start-up kompanije

Jedan od najvažnijih aspekata poslovanja inovativnih, brzorastućih odnosno start-up kompanija je obezbeđivanje finansiranja kroz takozvano „podizanje investicija” iz eksternih izvora – biznis inkubatori i akceleratori, investitori – poslovni anđeli i fondovi rizičnog kapitala – VC fondovi, koji za uzvrat očekuju udeo u kompaniji.

U procesu prodizanja investicije pravni aspekti su često zapostavljeni od strane start-up kompanija.

Prvestveno želim da izložim kratak pregled investicionog procesa kako bi se istakle faze u kojima se pravna pitanja postavljaju kao jedna od centralnih.

Preliminarni kontakti: Prva i potpuno neformalna faza investicionog procesa tokom koje se oni upoznaju i procenjuju međusobnu kompatibilnost. Iz ugla start-upa idealan investitor, pored novca, treba da donese znanje, iskustvo i kontakte.

Pregovori: Pregovori se najčešće vode sa jednim investitorom koji zahteva ekskluzivnost u pregovorima. Tokom pregovora se definišu uslovi transakcije koji se navode u Term Sheet i proveravaju kroz Due Diligence.

Term Sheet (srp. popis uslova ili detaljan opis transakcije) i Due Diligence (srp. dubinska analiza kompanije): Iako formalno neobavezujući, Term Sheet postavlja okvir transakcije koji se retko menja, stoga je važno paziti šta se potpisuje. Term sheet definiše detaljan opis okvira transakcije i sve bitne elemente sporazuma kompanije i investitora (visina investicije, vrednost kapitala startapa, oblik investicije, očekivani udeli, odnosi između osnivača i investitora etc). Due Diligence proces zahteva detaljnu proveru pravnog, finansijskog i tehnološkog stanja start-upa. Proces je brži i lakši ako je start-up spreman, odnosno poseduje kvalitetnu i urednu dokumentaciju. Glavne oblasti pravne provere su prava intelektualne svojine, korporativna struktura, odnosi između članova, radni odnosi i ugovori sa ključnim dobavljačima i kupcima.

Izrada investicione dokumentacije: Veoma kompleksan set dokumenata, napisan stručnim jezikom u kome se detaljno razrađuju svi elementi iz Term Sheeta, daju se određene garancije i definišu se sankcije za eventualne povrede ugovora. Jedan od najvažnijih dokumenata je Ugovor članova društva (eng. Shareholder agreement) kojim dva ili više članova istog društva regulišu pitanja od značaja za svoje međusobne odnose u vezi sa društvom, poput: specifičnih prava i obaveza člana u vezi sa prenosom udela, dogovora kako će glasati u skupštini, mehanizama za rešavanje blokade u odlučivanju, itd.

Fokus ovog teksta će biti na fazama investicionog procesa od formalnog otpočinjanja pregovora do potpisivanja Term Sheet-a i pripreme za Due Diligence, kao i konkretnim stvarima o kojima start-upi treba da vode računa kako bi zaštitili svoje interese.

Pravna dokumentacija i usklađenost: Start-up kompanije, kao i sve druge kompanije, treba da imaju u vidu da će im uredna i usklađena pravna dokumentacija u mnogome olakšati poslovanje, a posledično i pregovore sa potencijalnim investitorima. Osnivači su, razumljivo, fokusirani na razvoj proizvoda i neretko zapostavljaju administrativni deo biznisa. Najbolja polazna osnova je kvalitetno definisana korporativna struktura i uređeni odnosi između osnivača. Posebno treba voditi računa o tome da intelektualna svojina kompanije bude zaštićena na adekvatan način, da kompanija ne ugrožava tuđu intelektualnu svojinu, odnosno da poseduje adekvatne licence za sve softvere koje koristi. Zatim, važno je da radni odnosi budu pravilno regulisani, posebno u pogledu intelektualne svojine i zabrane konkurencije. Ne treba zapostaviti ni usklađenost sa sektorskim propisima ukoliko kompanija posluje u sektorima koji su specifično regulisani kao što su finasijski sektor (FinTech) ili medicinske tehnologije (MedTech). Takođe, obrada i zaštita podataka o ličnosti je posebno značajna sa tačke usklađenosti. Investitori cene kada pregovaraju sa kompanijom koja ima urednu i usklađenu pravnu dokumentaciju, jer se na taj način smanjuju budući troškovi i omogućava se brži rast.

Ekskluzivnost: Inestitori često traže ekskluzivnost u pregovorima odnosno da konkretan investitor bude jedini sa kojim se pregovara u određenom vremenskom periodu. Osnivačima se savetuje da ne pristaju na preduge periode ekskluzivnosti kako ne bi bili „zarobljeni” u pregovorima sa jednim investitorom u slučaju da postane jasno da do adekvatnog dogovora neće doći.

Udeli: Prilikom pregovora o investiciji, jedna od centralnih tema je vrednovanje (valuacija) kompanije, kojom se bave finansijski stručnjaci, te posledično novčana vrednost investicije i procenat udela u vlasništvu koji će biti prenet na inestitora. Veoma je važno pravilno definisati udele u vlasništvu nad osnovnim kapitalom društva jer oni određuju prava članova društva odnosno osnivača i investitora. Takođe, veoma je značajno da se u ranim fazama razvoja na investitore ne prenese suviše velik udeo u vlasništvu kako se ne bi blokiralo finansiranje u kasnijim fazama. Važno je definisati i namenu investicionih sredstava, kao i rokove u kojima će sredstva biti uplaćena kompaniji.

Ravnoteža moći: Osnivači posebno treba da obrate pažnju prilikom definisanja potrebnih većina za donošenje određenih odluka, posebno ako one odstupaju od određenih Zakonom o privrednim društvima. Najvažnije su odluke koje se donose dvotrećinskom većinom i jednoglasno. Investitori često traže pravo veta za donošenje određenih odluka što znači da je njihov glas neophodan za donošenje konkretne odluke. Preporuka osnivačima je da se krug takvih odluka bude što uži. Takođe, investitori ponekad insistiraju da jedan ili više direktora kompanije bude iz reda investitora, te osnivači takve odredbe treba da dogovaraju sa posebnim oprezom. Osnivači treba da budu upoznati i sa pravom preče kupovine udela, drag along i tag along klauzulama, kao i call i put opcijama. Sve navedene klauzule predstavljaju načine za uravnotežavanje moći između osnivača i investitora kako bi se evenetulna neslaganja što manje odrazila na razvoj i funkcionisanje start-upa.

Vesting: Vesting predstavlja vremenski period ili ostvarenje određenih rezultata koji se moraju ostvariti kako bi osnivač stekao pravo na naknadu za svoj udeo u slučaju istupanja iz društva. Češći tip vestinga se vezuje za protek vremena i uobičajeni rokovi su od 36 do 48 meseci.

Garancije i naknada štete: Naposletku, ali ne i najmanje važna tema su garancije koje osnivači daju investitorima za informacije koje su predočene tokom Due Diligence procesa. Osnivačima je najvažnije da garantuju samo za informacije u koje su sigurni, zbog čega je dobra priprema za pregovore sa investitorima od ključne važnosti kako za uspeh pregovora, tako i za zaštitu interesa osnivača pa i same start-up kompanije.

Cilj ovog teksta je da osnivače i buduće osnivače upozna sa nekim od najvažnijih aspekata pregovora sa potencijalnim investitorima. Uspešno vođenje pravnih aspekata tokom investicionog procesa može značajno doprineti dugoročnom uspehu start-up kompanije, omogućavajući fokusiranje na razvoj proizvoda i rast poslovanja uz minimalne pravne rizike.

Pročitaj oktobarsko/novembarsko izdanje 2024.
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.
Prijavi se na naš Newsletter
Ne propustiti priliku da budete deo naše zajednice i pratite analize u domenu liderstva, menadžmenta, poslovnih trendova, održivosti i biznis intelidžensa.

Unesite pojam za pretragu