Pozitivni trendovi u poslovanju srpske privrede
Privreda Republike Srbije je tokom 2023. godine bila suočena sa brojnim izazovima, uslovljenim posledicama složene geopolitičke situacije, kao i produženim efektima svetske energetske krize, koji su povećali neizvesnost na globalnom nivou. I pored toga, postavljeni temelji za očuvanje makroekonomske stabilnosti iz prethodnog perioda i pojačani priliv stranih investicija doprineli su ostvarivanju blagog privrednog rasta, smanjenju spoljnotrgovinskog deficita i povećanju broja zaposlenih. Istovremeno, očuvana je stabilnost deviznog kursa, a inflacija je usporena. Kao i prethodne godine, privredna aktivnost Republike Srbije je, i u 2023. godini, zabeležila rast od 2,5%.
Privreda Srbije je i u 2023. nastavila da posluje profitabilno, uz jačanje finansijskih kapaciteta i blage pozitivne tendencije u delu zaduženosti i likvidnosti, objavlјeno je u „Godišnjem izveštaju o poslovanju privrede u 2023. godini“, koji je dostupan na sajtu Agencije za privredne registre.
Godišnji izveštaj je sačinjen na osnovu preliminarne zbirne obrade podataka iz redovnih godišnjih finansijskih izveštaja i statističkih izveštaja za 2023. godinu, koji su uneti u bazu za statističke potrebe, a osnovni trendovi su sagledani prema konačnim zbirno obrađenim podacima iz redovnih godišnjih finansijskih izveštaja i statističkih izveštaja za 2022. godinu.
Pozitivan uticaj na ukupna privredna kretanja imali su snažan porast proizvodnje električne energije, oporavak poljoprivrede od prošlogodišnjih nepovoljnih vremenskih uslova, te znatno uvećana aktivnost u građevinarstvu, kao i rast uslužnih sektora, pre svega informisanja i komunikacija.
Istovremeno, pad proizvodnje od 0,1% zabeležio je sektor V-Rudarstvo, za razliku od prethodne godine kada se izdvajao prema najdinamičnijem rastu (22,6%)
Kao rezultat sprovođenja restriktivne monetarne politike, niže uvozne inflacije i opadanja troškovnih pritisaka, usled pada cena primarnih poljoprivrednih proizvoda i pojedinih industrijskih sirovina, rast inflacije u Republici Srbiji je usporen, te u 2023. godini iznosi 7,6% (prethodne godine 15,1%). Blago poboljšanje privrednog ambijenta pratila je stabilnost nacionalne valute. Vrednost dinara na kraju 2023. godine bila je veća za 0,1% u odnosu na poslednji dan 2022. godine. Istovremeno, usled pada vrednosti dolara prema evru na međunarodnom tržištu, dinar je u odnosu na dolar ojačao za 3,9%.
Ostvareni su pozitivni pomaci i u sferi tržišta rada. Tokom 2023. godine održan je kontinuitet povećanja broja zaposlenih, koji je uvećan za 2,4% u odnosu na prethodnu godinu. Uporedo s tim, prosečne bruto i neto zarade po zaposlenom zabeležile su nominalni rast od 14,8%, ali je njihov realni rast bio sporiji usled negativnog uticaja inflacije.
Poslovnu aktivnost je obavljalo 110.808 privrednih društava koja su zapošljavala 1,3 miliona radnika. Ona su ostvarila ukupne prihode od 18.671 milijardu dinara i ukupne rashode od 17.496 milijardi dinara.
Poslovna 2023. je deveta godina za redom u kojoj je privreda bila profitabilna, a ostvaren pozitivan neto rezultat od 972,4 milijarde dinara je za 12,3 odsto veći od prošlogodišnjeg.
Više od tri petine privrednih društava zabeležilo je neto dobitak u ukupnom iznosu od 1.297 milijardi dinara, što je za 3,6 odsto više nego prethodne godine. Neto gubitak je iskazalo njih 29.412, a on iznosi 324 milijarde dinara i smanjen je za 15,8 odsto, dok neto rezultat nije evidentiralo 13.565 društava.
Sa aspekta veličine privrednih društava, najviše gubitka (45,9%) nose mikro društva, (1.852.103 miliona dinara), kod kojih je i najveća stopa izgubljenog kapitala (102,3%). Značajan iznos gubitka evidentirali su i veliki sistemi (1.195.523 miliona dinara), ali je kod njih stopa izgubljenog kapitala najniža (17,9%).
Na nivou svih sektora je ostvaren pozitivan neto rezultat, a najprofitabilniji sektor bio je trgovina na veliko i malo.
Najintenzivniji rast je ostvario sektor D-Snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija u kome je proizvodnja povećana za 12,7%, dok je u sektoru C-Prerađivačka industrija uvećana za 0,7%. Istovremeno, pad proizvodnje od 0,1% zabeležio je sektor V-Rudarstvo, za razliku od prethodne godine kada se izdvajao prema najdinamičnijem rastu (22,6%). Za razliku od prethodne godine, kada je jedini poslovao sa gubitkom, u 2023. godini i sektor snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija je zabeležio dobitak.
Privredna društva u stečaju i likvidaciji uknjižila su značajno veći gubitak (15,5 milijardi dinara).
Izvor: Agencija za privredne registre