Podsticaji i investicije – Novine u vezi sa dodelom podsticaja za direktna ulaganja
- Da li će izmene Uredbe o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja uticati na potencijalne investitore da se odluče da investiraju u određeni region Srbije?
Najnovije izmene obuhvataju pre svega dizanje praga za potrebno minimalno ulaganje. Naime, da bi investitor mogao da računa na subvencije, potrebno je da uloži minimalno 300 hiljada evra, umesto dosadašnjih 100 hiljada evra. Pored toga, ukinuta je podela po stepenu razvijenosti opštine kao kriterijumu za iznos subvencije, a uvedena je teritorijalna podela.
Takođe, prvi put Uredba tretira i tehnologije sa minimalnim uticajem na životnu sredinu, a definisan je i investicioni projekat sa minimalnim uticajem na životnu sredinu. Ovo je značajan kvalitativan iskorak, imajući u vidu sve veći značaj životne sredine i činjenicu da industrija u velikoj meri oblikuje njen kvalitet.
Pošto se očigledno radi o prilagođavanju Uredbe aktuelnim trendovima, a ne o suštinskoj izmeni metodologije i pristupu dodeli ovih sredstava, smatram da će uticaj ovih izmena biti neznatan. Treba imati u vidu da su subvencije jedan od podsticaja koji država daje investitorima imajući u vidu propise o državnoj pomoći i zbiru ukupne državne pomoći po svim osnovama koje investitor može da dobije. Tu pre svega mislim na fiskalne podsticaje, ali i na druge, na primer, korišćenje ili kupovina javne imovine po ceni nižoj od tržišne (čest je slučaj da investitori od lokalne samouprave dobiju besplatno zemljište ili ga dobiju po ceni nižoj od tržišne).
Upravo je to polje gde mi kao konsultanti potencijalnom investitoru možemo da dodamo vrednost u smislu procene na koliku ukupnu državnu pomoć investitor može da računa, ali i koji je optimanal odnos svih postojećih vrsta državne pomoći, imajući u vidu specifičnosti svake investicije.
- Koliko će još Srbija biti atraktivna za nova ulaganja s obzirom na finansijsku podršku koju država daje za novo zapošljavanje i nove investicije?
Srbija, ali i neke druge države u ovom delu Evrope, nesporno ima reputaciju atraktivne investicione destinacije. Strani investitori su u prethodnih 15-ak godina uložili više od 40 milijardi evra kroz strane direktne investicije. Na primer, Srbija je u 2019. godini, prema indeksu učinka po osnovu grinfild stranih direktnih investicija (SDI), bila na prvom mestu od ukupno 105 država (izvor: Financial Times), a kriterijumi su bili iznos investicija srazmerno veličini ekonomije. Uspešni rezultati su nastavljeni i u 2020. i 2021. godini, uprkos globalnim izazovima koje je donela pandemija virusa korona, a apsolutni rekord je postignut 2022. godine, kada smo, prema zvaničnim podacima, ostvarili preko 4 milijarde evra stranih direktnih investicija.
Ono što će biti najveći izazov u narednom periodu jeste da Srbija nastavi napredak u svim aspektima koji utiču na privlačenje i apsorbovanje investicija, stranih i domaćih. Tu pre svega mislim na kvalitetan i predvidiv pravni okvir, fer tržišnu utakmicu, te upravno-administrativne i sudske kapacitete za primenu propisa. S obzirom na trendove na domaćem tržištu rada, dostupna i kvalitetna radna snaga su takođe bitan preduslov novih investitora.
- Da li smatrate da je trebalo uneti još neke izmene u Uredbu?
Ono što ovde moramo naglasiti jeste da je Uredba o određivanju kriterijuma za dodelu podsticaja radi privlačenja direktnih ulaganja jedna od pet uredbi koje definišu dodelu subvencija. Pored ove Uredbe, ili Master Uredbe kako se ona u praksi zove, pošto se radi o opštem pravnom propisu, postoje dve uredbe koje se odnose na automatizaciju postojećih kapaciteta, te dve uredbe koje se odnose na subvencije za investitore u hotelsku i prehrambenu industriju.
Ono što je po mom mišljenju bitnije od eventualih izmena postojeće Uredbe, jeste dalje razvijanje svesti pre svega u domaćem privrednom ekosistemu (mislim konkretno na domaće investitore) o mogućnostima korišćenja ovih uredbi, uslovima koji za to postoje i obavezama budućih investitora u odnosu na državu. Smatram da postoji dosta prostora da svi, a posebno nadležni organi državne uprave koji se bave primenom ovih propisa, u većoj meri približe domaćim investitorima mogućnost dobijanja subvencija, ali i drugih oblika državne pomoći, radi povećavanja finansijskih performansi njihovih preduzeća.
*Više informacija o ovoj temi možete saznati OVDE.