

Šta treba da znamo kada biramo opremu za spavanje?
Spavanje je nužnost, ali i potreba koju najviše potcenjujemo
Mislite da dovoljno (kvalitetno) spavate?
Hajde pre nego što nastavite sa čitanjem ovog teksta da odgovorite sebi na neka pitanja.
Da li imate navijen budilnik? (odgovorite potvrdno čak iako se budite „spontano“ pre zvuka alarma)
Da li ležete uvek tačno onda kada osetite da Vam se prispavalo ili sačekate kraj serije, poglavlja u knjizi, pristojno vreme da napustite druženje ili procenu da nije dovoljno kasno za počinak?
Da li uopšte umete da ocenite da li ste se kvalitetno odmorili? Da li procenu vršite na osnovu jutarnjeg osećaja ili stepena umora na kraju dana?
Metju Voker, direktor Laboratorije za proučavanje spavanja i za neuroimidžing na Berkliju i autor knjige „Zašto spavamo” u uvodnom delu ovog bestselara objašnjava zašto je spavanje fiziološka poteba kojoj savremeni čovek pridaje najmanji značaj.
Priroda nam je dala dovoljno velik vremeski okvir za spavanje, kao i ogroman broj razloga zašto treba da ga prioritizujemo . Kompletan kognitivni razvoj, učvršćivanje memorije i njeno selektivno brisanje, kreativnost, metabolička i hormonska homeostaza, pa čak i dugovečnost direktno su zavisni od kvaliteta noćnog sna.
KAKO I KOLIKO IZBOR OPREME ZA SPAVANJE UTIČE NA KVALITET NOĆNOG ODMORA?
Kada sam prešla u Šlarafiju, nakon petnaestogodišnjeg rada kao medicnski biohemičar na Institutu za medicnsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta, a posle rada u Službi za laboratorijsku dijagnostiku KBC „Dr Dragiša Mišović-Dedinje“ rešila sam da svoja znanja stečena kroz školovanje i rad u zdravstvu prenesem na prodajne timove u našim salonima, kako bi klijenti mogli da prođu iskustvo pravog savetovanja u pogledu unapređenja svoje dnevne rutine spavanja.
Iz etičkih razloga važno mi je da se jasno postavi granica dokle jedan proizvod za spavanja ( krevet, dušek , jastuk, pokrivač) može doprineti poboljšanju noćnog odmora, a koje fiziološke, metaboličke i psihološke ometajuće faktore ne može nadvladati. Dakle važno je da iskreno govorimo o tome kako i do koje mere izbor dobre opreme za spavanje može biti podržavajuć za kvalitet vašeg spavanja. Evo nekoliko ključnih smernica.
- UDOBNOST je subjektivna mera kojom opisujemo osećaj tela prilikom ležanja na podlozi za spavanje. Njena stvarna svrha je u tome da omogući jedno od brojnih funkcija spavanja a to je relaksacija muskulature. Ako dušek i jastuk nisu udobni, telo će održavati mišiće u povišenom tonusu, što osećamo kao napetost. Korisno je da zapamtite da iako postoje neke opšte smernice u vezi sa mekoćom podloge za spavanje, Vaš doživljaj udobnosti se može razlikovati od doživljaja koji ima Vaš partner ili drugi član porodice.
- TVRDOĆA NIJE ISTO ŠTO I NOSIVOST. Iz višedecenijskog iskustva, mi u Šlaafiji već možemo da damo opšti zaključak o uverenjima ljudi sa prostora Srbije o preferencijama prema osobinama dušeka. Svi traže tvrđi dušek i to je razumljivo jer su generaije iza nas spavale na improvizvanim ležajevima. Moglo bi se reći da mi imamo inherentnu povezanost sa tvrdim podlogama, jer ni naši roditelji, a kamoli preci nisu imali tu priliku da spavaju u mekim udobnim posteljama. Međutim, čak i ako preferirate nešto solidinju podlogu, mogo važnija osobenost dušeka za Vas je nosivost. To je sposobnost dušeka da „istrpi“ pritisak i promene položaja Vašeg tela bez obzira na konsitiuciju i da kroz vreme ostane nepromenjenih svojstava.
- AKO NISTE SIGURNI KOLIKO JE DUŠEK KVALITETAN- PITAJTE KOLIKO JE TEŽAK. Ova nosivost se postiže visokom gustinom materijala koji ulaze u sastav dšeka što se odražava na njegovu težinu. Prilikom izbora dušeka, a imajte na umu da je to strateška kupovina, uvek postavite pitanje o težini dušeka za traženu dimenziju.
- HIGIJENSKA ODRŽIVOST postelje je, pored dugotrajnosti, najvažniji kriterijum njenog kvaliteta jer nijedan element pokućstva ne koristimo toliko dugo i kontinuirano kao dušek, jastuk i jorgan. Da bi oni pružili adekvatni mikroambijent potrebno je da se ispune visoki standardi aeracije. Prosečan čovek tokom spavanja godišnje putem perspiracije ispusti 200l tečnosti u postelju (zato smo oko pola do celog kilograma lakši kada merimo telesnu težinu ujutro). Ako dušek nema ventilirajuća svojstva, ta tečnost će proći u donje partije dušeka i stvoriti mikroklimu pogodnu za razvoj gljvica, grinja i bakterija.
- INOVACIJE KOJE MOGU DATI DODATNU VREDNOST NOĆNOM SNU podazumevaju postelju od materijala koji, osim dobrog menadžmetna vlage i termoregulacije imaju i svojstva da pojačavaju oksigenaciju tkiva pomoću re-emisije energije iz kompletnog IR spektra. Zahvaljujući ovakvim podlogama- spavanje je više od noćnog odmora.
- Važno je znati šta oprema za spavanje ne može da učini povodom kvaliteta sna i nivoa energije u toku dana. Ni najbolji dušek i jastuk ne mogu umiriti nemirnu savest, psihičku napetost i emocionalnu nestabilnost. Noć ne može popraviti dan koji je vođen lošom rutinom, nepravilnom ishranom, konzumacijom neumrenih količina alkohola, konzumiranjem psihoaktivnih supstanci ili prekomernim unosom kofeina i drugih stimulatora CNS. Jastuk ne leči alergije, a dušek ne ispravlja deformitete na kičmi. Ovo morate znati jer time procenjujete iskrenost i poštenje onog ko Vas savetuje prilikom kupovine opreme za spavanje.