TOP 10 najvećih svetskih banaka 2023. godine – Globalni pobednici
Aktiva 100 najvećih banaka na kraju 2022. iznosila je 111,965 biliona dolara, što je 1,5% manje u odnosu na 113,674 biliona dolara godinu dana ranije. Bankarska industrija ima veliko i uticajno globalno prisustvo, sa brojnim finansijskim institucijama koje drže trilione dolara u imovini.
Kineski zajmodavci nisu bili imuni na ove pritiske pošto je ukupni rast pozajmljivanja smanjen na 11,1% u 2022. sa 11,6% u 2021, prema podacima nacionalne centralne banke. Ipak, taj tempo je bio daleko jači nego u većini delova sveta, pošto je Narodna banka Kine održavala pristrasnost ublažavanja, dok je većina glavnih centralnih banaka, predvođenih američkim Federalnim rezervama, naglo podigla stope da bi se suprotstavila decenijama visokoj inflaciji.
Banke evrozone bi se mogle suočiti sa ograničenim rastom imovine ove godine, što će verovatno izazvati pooštravanje kreditnih standarda.
Ispitujući detalje ovih vrhunskih banaka, možemo bolje razumeti savremeni finansijski pejzaž i kako on oblikuje naš svet. Najveće banke na svetu igraju ključnu ulogu u globalnoj ekonomiji. One olakšavaju međunarodnu trgovinu, odobravaju poslovne kredite i nude finansijske usluge milionima klijenata širom sveta.
Najbolje svetske banke prema kategorijama u 2023.
Usporavanje globalne ekonomije i rat u Ukrajini stvaraju neizvesnost i volatilnost na globalnim tržištima, povećavajući pritisak na profit banaka. Dodajte klimatske promene kao dugoročni rizik ‒ što dodatno preti povećanom nestabilnošću finansijskog tržišta zbog češćih prirodnih katastrofa.
Sve veća konkurencija od strane Fintech-a, rastući troškovi usklađenosti sa propisima, pretnje sajber bezbednosti i promena očekivanja klijenata zahtevaju od banaka da investiraju u nove tehnologije i privuku i zadrže vrhunske talente kako bi ostale konkurentne.
Dok je bankarska kriza, koja je počela u martu 2023. propašću banke Silicijumske doline, prošla, stres na finansijskim tržištima ostaje. Stoga banke moraju pažljivo da upravljaju ovim izazovima kako bi ostale profitabilne i održive u budućnosti. Ovo nije vreme za zatvaranje vrata – važnije je nego ikada da banke ulažu u tehnologije kako bi transformisale svoje poslovanje i zadovoljile potrebe klijenata.
Banke mogu da ostanu ispred krivulje ulažući u nove tehnologije poput veštačke inteligencije, blockchain-a i računarstva u oblaku, istovremeno pružajući klijentima pogodnije i personalizovanije usluge.
Digitalna transformacija ublažava negativan uticaj makroekonomske neizvesnosti. Uprkos padu, ovogodišnje najbolje banke su dokazale da im ulaganje u tehnologiju pomaže da podstaknu promene i kontinuirano poboljšanje – čak i u teškim vremenima. One će biti u povoljnijoj poziciji kada dođe period preokreta i rasta.